Kuo lašelinė laistymo sistema skiriasi nuo paprastos?

2015-04-22 15:30   Peržiūros : 444   Spausdinti


Atsako Minijus Vigėlis, UAB „Schetelig LIT” atstovasAtsako Minijus Vigėlis, UAB „Schetelig LIT" atstovas

 

Šiandieninės naujovės supaprastina bet kokios srities darbus ir leidžia maksimaliai sumažinti sąnaudas. Ne išimtis - ir žemės bei sodo darbai. Bet kokio augalo priežiūrai būtina palaikyti tinkamą dirvos drėgmę, reguliariai laistyti. Tačiau, kas mėgsta nešioti vandens sklidinus kibirus, ypač kai prižiūrimas sklypas yra didelis? Labai patogi išeitis - lašelinės laistymo sistemos.

Nuo įprastinės purškiamo vandens sistemos lašelinė sistema skiriasi efektyvumu ir ekonomija, vanduo pasiekia tik reikiamus laistyti augalus, jis dozuojamas tiksliai, nepereikvojamas, laistymas gali būti valdomas automatiškai.

Lašelinę laistymo sistemą sudaro iš vandens žarnos ar vamzdžiai, kuriuose tam tikrais atstumais įmontuoti lašintuvai. Vamzdžiai, žarnos išvedžiojami darže, sode, gėlyne, šiltnamyje - ten, kur reikalingas nuolatinis laistymas. Gali būti užkasami arba tiesiami grunto paviršiuje.

Būtent iš lašintuvų kapsi ar bėga reikiamas vandens kiekis. Į vamzdį dar galima įstatyti kompensatorių, kuris praleidžia tam tikrą vandens kiekį, o ant jo uždėti vadinamąjį „voriuką" - žarnelę su smeigtukais, kurie smeigiami reikiamoje vietoje - prie pat augalo ar jo šaknų zonoje.

Lašelinė laistymo sistema užtikrina vandens patekimą tiesiai į augalo šaknų zoną. Taip laistomi augalai nenukenčia nuo sausrų, tampa atsparesni ligoms, auga stabiliai ir vienodai, yra sveiki ir stiprūs. Šis laistymo būdas ir sveikesnis, ir ekologiškesnis: lašelinėse laistymo sistemose esantys specialūs trąšų dozatoriai tiksliai paskirsto augalui skirtą cheminių medžiagų kiekį.

 

Dar vienas lašelinės laistymo sistemos privalumas - mažiau ravėjimo. Laistydami augalus darže ar šiltnamyje, nenoromis paliejame ir aplink augančias piktžoles. O lašelinė laistymo sistema vandenį su visomis maisto medžiagomis tiekia tik reikiamiems augalams, kiekvienam augalui paskirsto tolygiai ir nukreipia jį tiesiai į šaknis.

Lašelinė laistymo sistema yra itin ekonomiška išeitis, leidžianti taupyti tiek vandenį, tiek jėgas. Jos įrengimas nereikalauja specifinių žinių - vadovaujantis instrukcijomis nesudėtinga susimontuoti patiems.

Sistema tinka tiek dideliems ūkiams, medelynams, tiek individualiame sode, šiltnamyje, darže. Svarbu tinkamą išsirinkti.

Vazoninių gėlių laistymui be lašelinių sistemų plačiai naudojami kapiliariniai veltiniai paklotai.  Sistemos įrengimas pigus ir paprastas: ant lentynų klojama polietileno plėvelė, o ant jos - kapiliarinis veltinis paklotas, kurį drėkina paprasčiausi vandens lašintuvai. Ant pakloto statomi vazonėliai su gėlėmis. Kapiliarinės sistemos veikiamas vanduo vazonėlyje kyla iš apačios į viršų, tolygiai drėkindamas substratą. Kaip žinia, laistant iš viršaus, ant lapų lieka dėmių, sušlapus lapams susidaro sąlygos plisti ligoms, sunku tolygiai palieti visus augalus - kapiliarinis laistymas šių trūkumų neturi.Veltinis paklotas yra iš natūralaus ir sintetinio pluošto, jame esantis polietilenas užtikrina stiprumą ir ilgą naudojimo laiką. Smulkiai perforuota (150 tūkst. skylučių/1 kv.m) polietileno plėvelė neleidžia augalų šaknims įsiskverbti į paklotą. Tiek paklotas, tiek plėvelė rulone susukti kartu. Prieš kitą naudojimą paklotą galima pagarinti ar apdoroti priemonėmis nuo dumblių. Veltinis atsparus beveik visoms dezinfekavimo priemonėms, fumigantams, amoniakui ir 50 proc. praskiestoms rūgštims. Po apdorojimo garu veltinis gali susitraukti, todėl reikėtų palikti 5-7 proc. lentynų ilgio užlaidas.


Agrožinios pristato
Augalininkystės pasiūlymai