Purkštuvai rapsuose - ką jie daro?

2014-11-05 17:39   Peržiūros : 82   Spausdinti


linaAtsako UAB „Kustodija" agronomė konsultantė Lina Drulienė

Spalio pabaigos - lapkričio pradžios orai įrodė, kad gamta šėlsta. Pietinėse šalyse, kur turėtų būti iki 20°C šilumos - pasninga, o šiauriniuose regionuose - vyrauja šilti orai. Daugiausiai diskusijų kelia žieminių rapsų būklė. Potencialus žieminių rapsų derlingumas formuojasi rudenį. Rudenį vyksta žiedų ašių diferenciacija ir žiedų pradmenų užuomazgų formavimasis. Mokslininkų teigimu, rudenį rapsams ypač svarbus boras, jis inicijuoja šaknų augimą. Rudenį galima nustatyti boro trūkumą apžiūrėjus augalus, šaknies viduje atsiranda tuščia ertmė. Tuštuma šaknyje - ideali vieta ligų sukėlėjams. Ūkininkai teisingai elgėsi pradiniame etape apipurškę rapsus boro lapų trąša Bortit plius arba BORMAX. Pastaruoju metu apipurškimas boru tapo privaloma agrotechnine priemone. Dažniausiai ūkininkai borą išpurškia 4 - 6 lapelių tarpsniu kartu su fungicidais - augimo reguliatoriais bei amino rūgštimis (Terra sorb complex, Prolis ar Terra sorb foliar) ir pamiršta augalų priežiūrą. Šiais metais ūkininkai išbandė ir biologinį preparatą NPK Magic, kaupiantį azotą ir atpalaiduojantį bei mobilizuojantį fosforą ir kalį. Kai kuriuose ūkiuose buvo neapsiribojama vien standartiniais sprendimais. UAB „Kustodija" konsultantai įvertinę augalų būklę rekomendavo kai kuriuose pasėliuose naudoti Mn chelat, o aiškiai pastebėjus fosforo stygių reikėjo naudoti UNI PK. Tyrimų rezultatai ir ūkininkų patirtis rodo, kad panaudojus mūsų rekomenduojamus preparatus rudenį rapsų sėklų derlingumas padidėja iki 18 proc.

Ūkininkai klausia, ką daryti, jei dabar apžiūrėjus augalus pastebi šaknyje tuštumą? Atšilę orai leidžia situaciją pataisyti. Visuomet konsultantai rekomenduodavo likus dviem savaitėms iki rudens vegetacijos pabaigos augalus apipurkšti amino rūgštimis (dažniausiai tai spalio 15 - 20 d.). Ūkininkai greitai suprato, kad apipurkšti augalai geriau pasiruošia žiemai, sukaupia daugiau cukrų, sausųjų medžiagų ir geriau pasiruošia šaltų orų sukeliamiems stresams. Vyraujant šiltiems orams atsirado puiki proga augalus apipurkšti prolino amino rūgšties preparatu Prolis. Naudojant prolino preparatą Prolis ūkininkai nerizikuoja didesnėmis investicijomis, nes prolio reikia tik 2 g/ha. Kitų preparatų reikėtų net 5 litrų, o tai ir kaina atitinkama. Nekalbant apie efektyvumą. Dėl to ne veltui mokslininkai rašo, kad panaudojus proliną augalas užpildomas tarsi antifrizu. Nustatyta, kad specifinių junginių kaupimasis augaluose yra išankstinis augalų pasiruošimas stresams, vienas iš tokių junginių - prolinas. Prolino kiekio padidėjimą galima sieti su sintezės ir katabolizmo aktyvumo padidėjimu. Prolinas pasižymi antioksidaciniu, membranų apsauginėmis, osmoreguliacinėmis savybėmis. Mokslininkai nustatė, kad sausros atveju augaluose esmingai padidėja prolino kiekis, druskingoje aplinkoje augančiuose augaluose prolino kiekis padidėja iki 20 kartų, taip augalai ginasi nuo stresų. Galima sakyti, kad augalai patys sintetina proliną, tačiau žiemą dėl temperatūrų svyravimo ir augaluose vykstančių procesų jo kiekis mažėja ir pavasarį būna kritinis. Norėdami išvengti prolino svyravimų ir išlaikyti augalų atsparumą ir tinkamai paruošti augalus žiemai, ūkininkai augalus apipurškia preparatu Prolis.

Kartu su Prolis galima išpurkšti ir boro (situaciją turi įvertinti konsultantai), nes esant žemesnei nei 10 - 12°C dirvos temperatūrai sumažėja boro įsavinimas. Ypač tai aktualu lengvesnėse dirvose, kai pH viršija 6,2. Taip pat boras sunkiai prieinamas augalams būna po kalkinimo, taip pat boro prieinamumą mažina gausesni krituliai. Augalų aprūpinimas boru rudenį gali turėti lemiamos įtakos augalų žiemkentiškumui ir atsparumui šalčiui. Boras taip pat padeda augalams reguliuoti vandens balansą.

Nežinome ar ūkininkai atkreips dėmesį į tai, bet konsultantų tikslas - perspėti ūkininkus apie galimas grėsmes augalams ir kaip jų išvengti.

 

 

Dirvos temperatūra jau nepalanki mitybos elementų įsavinimui:

Šiems augalams nieko netrūksta, prieš savaitę išpurkštas Prolis ir BORMAX. Galima ramiai išplauti purkštuvus ir laukti pavasario:

Boro trąšos purkštos, bet matomai nepakankamai efektyvios. Augalai rodo boro trūkumą. Reikėtų pasinaudoti situacija ir išpurkšti Prolis derinyje su BORMAX:


Agrožinios pristato
Augalininkystės pasiūlymai